Рок Січ

4 октября в Каменце-Подольском, что в Хмельницкой области, стартовал Всеукраинский фестиваль "Рок ...

ПНД - Про любов

Якщо музиканту є що сказити, він знайде спосіб це зробити, але ...

Рок Січ

4 октября в Каменце-Подольском, что в Хмельницкой области, стартовал ...

Приветствуем Вас на сайте о группах Украины

Симфонічна творчість Скрябіна.


Творчество Скрябина   Скрябін-симфоніст висунув тему життєвої боротьби, подолання перешкод, що стоять на шляху людини. Центральне місце в цих творах займають активні образи героїчного подвигу. Симфонії Скрябіна відбили його інтерес до естетичних і філософських проблем. Його тягнуло до виключно широких по масштабу задумів, він мріяв про мистецтво, звернене до усього людства. Музика Скрябіна відбила бунтарський дух свого часу, передчуття революційних змін. У ній з'єдналися вольовий порив, напружена динамічна експресія, особлива "польотна" і витончена лірика. Твори Скрябіна, що утілили ідею екстазу, спрямованого до невідомих космічних сфер пориву, ідею перетворюючої сили мистецтва (вінцем таких творінь повинна була стати "Містерія", в якій об'єдналися б усі види мистецтва, а також світло) відрізняються великою мірою художнього узагальнення, силою емоційної дії. Скрябін - яскравий новатор в області засобів музичної виразності і жанрів, в пізніх творах основою гармонійної організації є Д гармонія (прометеевский акорд). Він уперше ввів в симфонічну партитуру спеціальну партію світла ( у "Прометеєві" ), що пов'язано з кольоровим слухом.
   Перша симфонія незвичайна за формою. У ній 6 частин. Фінал написаний для оркестру, хору і 2-х співаків-солістів (літературний текст належить композиторові). Симфонія задумана як гімн в славу мистецтва.
   Друга симфонія багато в чому близька до першої, але виявляє велику творчу зрілість. Вона драматичніша, монументальніша. У ній відчувається широкий симфонічний розмах. Скрябін закінчив її в 1902 р.
У 1903 р. Скрябін пише одну з кращих своїх сонат - 4-у і починає роботу над 3-ою симфонієющо стала одним з найбільш значних натхненних його творів. У нім узагальнені багаторічні творчі шукання композитора. У 3-ій симфонії і 4-ій сонаті Скрябін зробив спробу виразити деякі філософські ідеї. Про це говорить назва симфонії - "Божественна поеми" - назва частин - "Боротьба""Насолода""Божественна гра"а також детальна програма 4-ої сонати. 3-а симф. - твір великих масштабів. У ній 3 частини, що виконується без перерви. Це величезна симфонія-поема, основні розділи якої об'єднані спільністю тем, інтонацій.
Скрябін ще раз звертається до психологічної "теми подолання", пов'язаної в його творчості із затвердженням героїчних образів. "Зерно" симфонії - могутня вольова тема вступу (Lento). Вона подібно до лейтмотиву проходить через увесь твір, відкриває і завершує його. Героїчна тема вступу є зерном, з якого виростає ряд наступних тем. Головна партія в 3-хч формі. Єднальна партія призводить до побічної. У ній 2 теми. 1-а - просвітлена. Важливіша 2-а тема побічної партії, химерна, фантастична. Тут виникає ваблячий образ доки ще далекого щастя. Героїчний вольовий початок втілений і в завершальній партії. Експозицію замикає потужна тема вступу. Розробка включає увесь тематичний матеріал експозиції. Образ гл.п. забарвлюється в похмурі трагічні тони. Після кульмінації і тихого епізоду, що йде за нею, починається реприза. За репризою йде ще 1 великий розділ - друга розробка. Нестримно-драматичну коду вінчає вступна тема, затверджуючи панування героїчного образу.
   2-а частина E - dur ("Насолода"). Дія змінюється спокоєм, спогляданням. Тема Lento зародилася в розробці 1-ої частини. Тут ця тема розквітає. Скрябін ввів в повільну частину голосу природи.
   Стрімкий фінал ("Божественна гра") насичений світлом і силою. Усе похмуре здолане. Основна тема фіналу (його форма сонатна) є розвитком трубного вигуку зі вступу до 1-ої частини. У момент найбільшого підйому (генеральна кульмінація) звучить тема Lento, забарвлена в сонячно-героїчні тони. (мідні духові). Кода фіналу є укладенням усієї симфонії.
   Поема екстазу - одноприватна симфонія (симфонія-поема). Вона написана в сонатній формі, ускладненій великою кількістю тією (11). За змістом споріднена 3-ій симфонії. У "Поемі екстазу" чітко позначені 2 плани - вища витонченість і вища грандіозність. Центральне місце займають образи, що утілюють активність, волю, героїчний подвиг. У "поемі екстазу" і "Прометеєві" Скрябін використовує величезні оркестрові склади. Особливого значення набуває духова група.
   "Прометей" ("Поема вогню") є одноприватною симфонією з великою кількістю тією. У Прометеєві використано виконуюче соло фортепіано. (ф-но символізує героїчну особистість, оркестр - космос). У основній кульмінації (перед кодою) і в самому кінці твору використаний хор без слів. Скрябін уперше ввів в симфонічну партитуру спеціальну партію світла. Для Скрябіна "Прометей" - символ "вічної активності", що творить "я" художника.

Скачать музыку

Новости музыки

Все новости